Мисија и визијаСтратегијаИсторијатeКнигаПромоции и критики Културно наследство Поети и писатели почетници Издавачи БиблиобусКалендариум Извештаи

Проекти

Анкета

Кои нови услуги би сакале да бидат воведени во Градската библиотека
 
Чествување на Штросмаер PDF Печати Е-пошта

По повод 200 години од раѓањето на хрватскиот културен деец, бискупот Јосип Јурај Штросмаер, Градската библиотека „Браќа Миладиновци“- Скопје има чест да Ве покани на Чествување на Штросмаер и историските хрватско-македонски културни врски, поврзани со објавувањето на Зброрникот на браќата Димитар и Константин Миладинови во 1861 година во Загреб.

За животот и делото на Штросмаер ќе зборуваат проф. д-р Златко Крамариќ, амбасадор на Република Хрватска во Република Македонија и проф. д-р Марко Китевски.

Стихови од Зборникот ќе интрперетира актерот Томе Витанов.

Чествувањето ќе се одржи на 26 март (четврток) 2015 година, во спомен-собата на Миладиновци во Библиотеката, со почеток во 12.00 часот.

 
Промоција на книга PDF Печати Е-пошта

Промоција на книга „Небрзај да пораснеш“ од Ана Колева во библиотека „Јане Сандански“,населба Аеродром на 20.03.2015 година (петок) во 12.00 часот

 
СРЕДБА СО ПИСАТЕЛОТ СТОЈАН АРСИЌ PDF Печати Е-пошта

Стојан Арсиќ е роден во село Жбевац - Јужна Србија. Песни објавувал во повеќе списанија во поранешните југословенски простори. Пишува поезија, проза, афоризми, есеи, како и текстови за народната, забавната и детската музика. Досега има објавено голем број прилози од областа на образованието, живее и работи во Скопје, во образовниот процес.
Средбата ќе се одржи во библиотеката  "Свети Наум Охридски" во населбата Радишани, во 13ч. Ќе учествуваат читатели од истата библиотека. Средбата ќе се одржи во библиотеката  "Свети Наум Охридски" во населбата Радишани, на 20.03.2015(петок) во 13ч. Ќе учествуваат читатели од истата библиотека.

 
СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЛИТЕРАТУРАТА ЗА ДЕЦА И МЛАДИ PDF Печати Е-пошта

ЗДРУЖЕНИЕТО НА ПРОСВЕТНИ РАБОТНИЦИ – ЛИТЕРАТУРНИ ТВОРЦИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА  ОРГАНИЗИРА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА СВЕТСКИОТ ДЕН НА ЛИТЕРАТУРАТА ЗА ДЕЦА И МЛАДИ -  ВТОРИ АПРИЛ на 17 МАРТ 2015  ВО БИБЛИОТЕКАТА „СТРАШО ПИНЏУР“- СКОПЈЕ ВО 12ч. * Воведно излагање: Нада Зафировска – Матиќ* Стихови на најмладите ќе подарат познатите поети Стојан Тарапуза, Михаил Ренџов, Васко Мукаетов;* Песни од своето творештвото за деца ќе прочитаат членовите од Здружението на просветни работници-литературни творци: Бистрица Миркуловска, Славка Арсова, Мишо Китановски,Мирјана Тренчева, Иванка Стојкова, Љубица Неделковска, Стојан Арсиќ, Милка Гочевска-Марковска, Ана Сигер, Анѓа Јосифовска, Лидија Јеремиќ, Виолета Наумовска, Горан Анчевски,Натка Цебова и други;* Писателката Бистрица Миркуловска по повод нејзиниот 85 роденден ќе подари избор од своето творештво на Библиотеките „Браќа Миладиновци“, „Страшо Пинџур“,'Цветан Димов","Другарче" и нивните клонови како и на библиотеките од ОУ „Димитар Миладинов“ и ОУ„Кузман Јосифовски –Питу“-Скопје.На одбележувањето ќе присуствуваат ученици и наставници од ОУ „Димитар Миладинов“ и  ОУ „Кузман Јосифовски – Питу“- Скопје.

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 67

Мудрите за книгата


Notice: Trying to get property of non-object in /home/gbskmk/public_html/plugins/content/vote.php on line 23

„Уживај во малите работи, бидејќи еден ден ќе се свртиш зад себе и ќе видиш колку тие биле големи.“